Wystawa z IPN w Zespole Willowo-Ogrodowym

Posted on Posted in Archiwum, Archiwum wystaw

Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim,

Instytut Pamięci Narodowej OBEP w Szczecinie z Delegaturą w Gorzowie Wlkp.
zapraszają na wystawę

Oczami wroga. Wrzesień ‘39 w fotografii niemieckiej i sowieckiej

Miejsce wystawy: Oficyna w Zespole Willowo-Ogrodowym, ul. Warszawska 35
Ekspozycja dostępna dla zwiedzających od 7.09.2010 r. do 27.09.2010 r.

Więcej: Wystawa Oczami wroga. Wrzesień ‘39 w fotografii niemieckiej i sowieckiej została przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie. Ekspozycja składa się z 36 banerów o wymiarach 100 x 110 cm i 5 banerów o wymiarach 80 x 100 cm, na których zaprezentowano fotografie przedstawiające „obrazy” wojny widziane z perspektywy najeźdźcy zarówno niemieckiego jak i sowieckiego, a które w latach wojny wykorzystywane były przez propagandzistów obu mocarstw na ziemi ojczystej, jak również na arenie międzynarodowej.  Przedstawiono na nich na ogół nieznany Polakom obraz wojny i współpracy niemiecko – sowieckiej, który kreował wizerunek działań wojennych jako obrony interesów mniejszości niemieckiej, ze strony Sowietów zaś ukazywał obronę „bratnich narodów Zachodniej Ukrainy i Białorusi przed mającą tendencje mocarstwowe II RP”.  Na niemieckich fotografiach widzimy zwycięski przemarsz żołnierzy III Rzeszy oraz jej wyższość militarną i technologiczną nad pokonanym narodem polskim, z kolei na swoich zdjęciach agitatorzy sowieccy utrwalali „radość i entuzjazm” oswobadzanych z „polskiego nacjonalizmu” mieszkańców Zachodniej Białorusi i Ukrainy. Materiały zgromadzone na wystawie pochodzą z IPN Oddziału w Rzeszowie oraz zbiorów Archiwum IPN w Warszawie, a także Muzeum Historii Fotografii im. Walerego Rzewuskiego w Krakowie, Instytutu Katyńskiego w Krakowie, Muzeum Historycznego Miasta Przemyśla, Muzeum w Tomaszowie Lubelskim, Muzeum Wojska w Białymstoku, Muzeum Historycznego w Sanoku i zbiorów prywatnych .

Serdecznie zapraszamy do zwiedzania wystawy!