Mieszkanie młynarza

Posted on Posted in Wystawy Bogdaniec

Młynarz w dawnej społeczności należał do wiejskiej elity finansowej, jego zasoby materialne były nieporównywalnie wyższe niż pozostałych mieszkańców wsi. Gospodarstwo rolne, podstawa utrzymania większości włościan, dla niego było dodatkowym źródłem dochodów. Stąd też mieszkanie młynarza było zasobniejsze.

Część mieszkalna górnego młyna w Bogdańcu obejmowała siedem pomieszczeń. Obecnie w dwóch z nich znajduje się pomieszczenie socjalne i biuro, trzy służą do organizacji wystaw.  Jedynie dwa pokoje funkcjonują jako wyobrażenie dawnego mieszkania młynarza z przełomu XIX i XX w. – w jednym zorganizowano pokój gościnny, w drugim sypialnię z przełomu wieków. Szczególną uwagę zwraca krzesło weselne Anny Katariny Schmit z 1823 r., sekretarzyk z połowy XIX w., szafa z końca XIX w, pochodząca z końca XIX w. toaletka z marmurowym blatem oraz secesyjny żyrandol naftowo-świecowy.

{gallery}wystawy_stale/Bogdaniec/Mieszkanie_mlynarza{/gallery}