Dawna sztuka zdobnicza

Stała ekspozycja
w Zespole Willowo-Ogrodowym
w Gorzowie Wlkp., ul. Warszawska 35

Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp. udostępnia w połowie grudnia 2007 roku w swojej siedzibie przy ul. Warszawskiej 35 wystawę zatytułowaną Dawna sztuka zdobnicza. Jest to nowa redakcja tematu podejmowanego przez Muzeum w minionych latach. Zachowany został układ eksponatów zgrupowanych w zespoły – ceramika głównie porcelana ( Saksonia – Miśnia), szkło (Czechy, Śląsk) i srebro (Polska – złotnictwo poznańskie, Rosja, Niemcy) oraz inne metale. Jest to różnorodny i interesująco prezentujący się zbiór wyrobów rzemiosła artystycznego od XVII wieku do poł. XX wieku pochodzących z różnych wytwórni europejskich. Pokazujemy najcenniejsze przedmioty sztuki obcej i polskiej zgromadzone w Muzeum Lubuskim poprzez zakupy, przekazy i dary. Wyeksponowane zostały najróżnorodniejsze techniki zdobnicze i motywy jakie stosowano na przestrzeni wieków.
     Na koniec tego przeglądu umieszczono w gablocie dwa szczególnie cenne, interesujące z racji naszych zainteresowań regionem, tegoroczne zakupy: srebrne łyżki stołowe – jedna wykonana we Wrocławiu ok. 1840 roku i przecechowana przez złotnika gorzowskiego o inicjałach ES, a druga wykonana przez sulechowskiego złotnika Wiena (pochodzącego z Gorzowa daw. Landsberga an der Warthe) z lat 1780-1790. Istotnym elementem tej ekspozycji jest kredens z 1611 roku bogato zdobiony dekoracją rzeźbiarską i intarsją. Wyjątkowy nastrój wprowadzają obrazy autorstwa Otto Kreyhera Sprzedawca figur gipsowych (1888 r.) i Georga Marschalla Pejzaż z leśnym strumykiem (pocz. XX w.) w historycznych dekoracyjnych ramach dopełniając prezentowany zbiór. Wystawa zaaranżowana została w nowej, zaskakującej kolorystyce ścian nadającej całości niepowtarzalny, magiczny charakter poprzez ciepło różowawej czerwieni. Kuratorem i autorem koncepcji plastycznej jest Janusz Michalski.

Janusz Michalski