Rzeźba europejska XVII – XX w.

Posted on Posted in Wystawy Willa

Stała ekspozycja
w Zespole Willowo-Ogrodowym
w Gorzowie Wlkp., ul. Warszawska 35

W zbiorach Muzeum Lubuskiego im. Jana Dekerta w Gorzowie Wlkp. znajduje się obok malarstwa polskiego i obcego znakomita grupa rzeźb cenionych twórców reprezentujących różne europejskie ośrodki artystyczne. W ostatnim czasie w ramach przeobrażeń naszego muzeum zorganizowana została Sala Malarstwa Polskiego. Tym razem sięgając do swoich zasobów magazynowych chcemy zaprezentować zespół rzeźby europejskiej z jego najcenniejszym klasycystycznym dziełem – Popiersiem księcia Henryka Pruskiego, autorstwa francuskiego rzeźbiarza Jeana Antoine’a Houdona (1741-1828). Trzon kolekcji będzie tworzyć grupa rzeźb włoskich i niemieckich powstałych w XIX i XX wieku, reprezentowana przez takich twórców jak Adolfo Cipriani (czynny w latach 1895-1930), czy też Rudolf Bosselt (1871-1938). Obecnie niewielka liczba obiektów wystawiana w muzeum zostaje wzbogacona o znakomite dzieła po konserwacji, wyeksponowane w ramach nowo utworzonej wystawy. Natomiast wysokiej klasy barokowe wazony ogrodowe pochodzące z parku rezydencji Schönaichów w Siedlisku koło Nowej Soli, po konserwacji i ustawieniu na zaprojektowanych postumentach uzupełnią dendrologiczny ogród muzealny przy zabytkowej willi, będącej siedzibą Muzeum Lubuskiego. Istotna dla wystawy będzie rzeźba portretowa od klasycyzmu, poprzez popiersia dziewiętnastowieczne, aż po dzieła z przełomu XIX i XX wieku, podkreślająca piękno i elegancję w opracowaniu formy i detalu. Prezentowana w górnym hallu muzeum grupa 11 rzeźb tworzy nową przestrzeń wystawienniczą, a przez to nabiera swoistej wyrazistości. Na wystawie prezentujemy obok rzeźby obcej jedno dzieło ilustrujące nowoczesną rzeźbę polską – wyjątkowo cenne pod względem artystycznym popiersie Aleksandra Szembeka, wykonane w białym marmurze przez Leona Mieczysława Zawiejskiego (1856-1933). Włączony do tego zespołu depozyt programowo poszerzył część ekspozycji rzeźby portretowej.
Obiekty te staną się podstawą do stworzenia Galerii Rzeźby Europejskiej w gorzowskim muzeum. Ten skromny zbiór tworzący stałą ekspozycję rzeźby wymagać będzie jeszcze wieloletnich zabiegów dla jej uzupełnienia zgodnie z naturalnym procesem rozwoju muzeum. Wystawie towarzyszy folder obejmujący również katalog rzeźb.
Janusz Michalski

{gallery}Willa/rzezba_eu{/gallery}