Kolejna część wystawy historycznej

Posted on Posted in Wystawy Spichlerz, Wystawy stałe Spichlerz

Wojny i klęski żywiołowe w dziejach Gorzowa

Od 1 lutego 2013 roku Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim, zaprasza do obejrzenia ukończonej kolejnej części stałej wystawy historycznej „Gorzów na szlakach historii”, poświęconej Wojnom i klęskom żywiołowym w dziejach Gorzowa. W siedmiu blokach tematycznych, traktujących o wojnach husyckich, wojnie trzydziestoletniej, siedmioletniej, czasach napoleońskich, I wojnie światowej, garnizonie i problematyce klęsk żywiołowych, ukierunkowanych na dzieje miasta, znalazło się wiele zabytków dotyczących sztuki wojennej danego okresu. Ciekawostką są przedmioty ze śladami pożaru, odkryte w 2011 roku podczas nadzoru archeologicznego przy ul. Łużyckiej w Gorzowie, jak również unikatowe, przedwojenne gaśnice, które można obejrzeć w dziale poświęconym klęskom żywiołowym. Uzupełnieniem jest obszerna historyczna ikonografia, związana z Gorzowem i jego okolicami. W przygotowaniu są dalsze etapy stałej wystawy historycznej: część archeologiczna, poświęcona życiu codziennemu w mieście przed 1945 rokiem, okres II wojny światowej oraz czasy powojenne. Od 21 grudnia 2012 roku dla zwiedzających dostępna jest również makieta miasta Gorzowa z 1 poł. XVII wieku, znajdująca się w dziale poświęconym Rozwojowi przestrzennemu miasta Gorzowa.

Katarzyna Sanocka-Tureczek

Kuratorami wystawy są Zdzisław Linkowski we współpracy z Katarzyną Sanocką-Tureczek i Janem Zalewskim

{gallery}wystawy_stale/WojnyHistoria{/gallery}