Szkło z huty Josephine

Posted on Posted in Wystawy czasowe

Wystawa szkła z Huty Josephine w Szklarskiej Porębie

Ponad 130 wyrobów szklanych, w tym obiekty unikatowe obok użytkowych zostanie zaprezentowanych na czasowej wystawie zatytułowanej  „Szkło z Huty Josephine w Szklarskiej Porębie z 1. połowy XX wieku” ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze. Wyroby tej jednej z najlepszych hut europejskich, w której stosowano różne techniki dekorowania szkła kryształowego, także pokazują nowe tendencje w światowym wzornictwie. Na ekspozycji będzie można podziwiać szkła o wysokiej jakości, zaprojektowane przez najważniejszych designerów tej huty, jak Siegfried Haertel czy Alexander Pfohl, którego wyroby były wielokrotnie nagradzane. Wśród nich będą obiekty w duchu historyzującym pochodzące z tzw. serii Jodhpur, w których uwidocznione są wpływy sztuki indyjskiej i Cypern inspirowane naczyniami z okresu rzymskiego. Na wystawie znajdą się również dostosowane do nowego gustu szkła modne ze wzornictwem secesyjnym oraz szkła w stylu art déco, a także eleganckie cienkościenne wyroby z bezbarwnego szkła i w różnych kolorach, bez zdobień. Uzupełnieniem pokazu będą wyroby Josephine ze zbioru prywatnego. Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim ma je udostępnić 10 czerwca o godz. 19.00 w Oficynie Zespołu Willowo-Ogrodowego w ramach Nocnego Szlaku Kulturalnego. Wystawę szkła będzie można oglądać do końca października 2016 roku.

Janusz Michalski

Wazon luksusowy, proj. Alexander Pfohl, Szklarska Poręba, ok. 1922 (MJG 4039/s)