Pamiątki po Janie Korczu.

Posted on Posted in Zbiory

Jan Korcz (1905 – 1984) od 1945 roku osiadły w Gorzowie artysta plastyk…

Jan Korcz (1905 – 1984) od 1945 roku osiadły w Gorzowie artysta plastyk. Organizator i uczestnik pierwszej powojennej wystawy plastyki (1946). Niezwykle barwna postać, znana wielu mieszkańcom miasta. Pierwszy nauczyciel i mistrz dwóch gorzowskich plastyków – Juliusza Piechockiego i Romana Picińskiego. Twórca niesłychanie płodny. Pozostawił najprawdopodobniej setki obrazów, rysunków i szkiców. Do dnia dzisiejszego nikt nie podjął próby skatalogowania jego dorobku. W zbiorach muzeum ( sztuka współczesna) znajduje się ponad pięćdziesiąt jego prac. Natomiast w zbiorach najnowszych Działu Historii znajdują się: rzeczy osobiste, dokumenty, dzienniki, zapiski, korespondencja. Z woli rodziny Jana Korcza dokumenty na przestrzeni najbliższych lat nie mogą być udostępniane. Z osobą Korcza związany jest zbiór kilkunastu jego portretów wykonanych przez fotografika gorzowskiego Jerzego Szalbierza.

Ewa Kułakowska

{gallery}Historia_po_1945/Korcz{/gallery}