Gorzowski Szlak Muzealny

Oferta dla wycieczek przybywających do Muzeum obejmuje zwiedzanie 6 obiektów
/w ramach miejskich szlaków turystycznych/
Muzeum Lubuskie im. Jana Dekerta w Gorzowie Wielkopolskim serdecznie zachęca do odwiedzania swoich obiektów. Podczas wędrówki zobaczą Państwo najciekawsze miejsca i wystawy związane z historią Gorzowa Wielkopolskiego (dawniej Landsberga).
Pierwszym miejscem, do którego zapraszamy jest Zespół Willowo-Ogrodowy, mieszczący się przy ulicy Warszawskiej 35 w Gorzowie Wielkopolskim. Jest to główna siedziba Muzeum Lubuskiego. Zwiedzą tutaj Państwo piękną willę Gustawa Schroedera, wybudowaną w 1903 roku, zamienioną na Muzeum (przede wszystkim sztuki dawnej), a także wspaniały, otaczający ją ogród. Dopełnieniem będzie budynek oficyny, w którym znajdują się przede wszystkim gabinety pracowników, ale również sala wystaw czasowych.
Drugim charakterystycznym w Gorzowie Wielkopolskim obiektem Muzeum Lubuskiego jest Muzeum Miasta Gorzowa – Spichlerz, mieszczący się przy ulicy Fabrycznej 1–3, usytuowany na lewym brzegu Warty, który powstał w XVIII wieku. Obejrzą Państwo tutaj wystawy stałe, w tym przede wszystkim wystawę historyczną, dotyczącą Gorzowa Wielkopolskiego, a także unikalną wystawę malarzy, która do historii sztuki przeszła pod nazwą „Arsenał 1955”. Ważne dla miasta są również wystawy Jana Korcza (malarza związanego z Gorzowem) oraz tkaniny unikatowej.
Niewątpliwie nie można przejść obojętnie obok głównego budynku miasta, katedry, która wznosi się dumnie niedaleko rzeki. Oprócz pięknej architektury świątyni, warto zapoznać się z jej historią, która została przedstawiona przez Muzeum Lubuskie na wystawie w wieży katedralnej. Przy okazji można obejrzeć również czasowe wystawy. Dodatkową atrakcją jest oczywiście wejście na piętro widokowe, z którego roztacza się panorama naszego miasta.
Po opuszczeniu Gorzowa Wielkopolskiego warto udać się do miejscowości Santok, oddalonej ok. 12 km na wschód od Gorzowa Wielkopolskiego. Przy ulicy Wodnej 4 znajduje się tutaj kolejny obiekt Muzeum Lubuskiego, Gród Santocki. Zapoznamy się tutaj z historią tego ważnego w średniowieczu grodu, ale również z czasami wcześniejszymi, które odkrywa nam archeologia. Jeśli służy pogoda, można promem udać się na grodzisko, do rezerwatu archeologicznego.
Dopełnieniem wycieczki na gorzowskim szlaku z pewnością jest wyjazd do miejscowości oddalonej ok. 12 km na zachód od Gorzowa – Bogdańca. To tutaj, przy ulicy Leśnej 37, znajduje się Zagroda Młyńska, czwarty obiekt Muzeum Lubuskiego. Obejmuje ona trzy zabytkowe budynki: młyn, budynek gospodarczy oraz wozownię. Oprócz spokoju natury, można podziwiać eksponaty związane z życiem wsi, a także wystawy dotyczące kultury ludowej. Po wcześniejszej rezerwacji mogą Państwo wziąć udział w warsztatach edukacyjnych i delektować się smakiem chleba, wypiekanego w naszym piecu, a także oczywiście poznać wszystkie etapy jego przygotowania.
Zachęcamy także do odwiedzenia Nadleśnictwa Kłodawa położonego w Kłodawie przy ulicy Gorzowskiej 31, ok. 8 km od Gorzowa Wielkopolskiego. Tutaj, w zabytkowym, odrestaurowanym budynku powozowni znajduje się „Korsakówka – Izba Pamięci Włodzimierza Korsaka”, a w niej wystawa „Włodzimierz Korsak – życie, pasja, twórczość”, którą Muzeum Lubuskie przygotowało w ramach współpracy z Nadleśnictwem. Ekspozycję można zwiedzać po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej u pani Aleksandry Paszkowskiej Specjalisty Służby Leśnej w Nadleśnictwie Kłodawa – 600 340 251 lub za pośrednictwem Muzeum – 95 7322843.

 

Kontakt
Lech Dominik
telefon: 95 732 28 43 wew. 26