Charakterystyka zbiorów

Posted on Posted in Opis działu

Podstawowym zadaniem Działu jest gromadzeniem tradycyjnych obiektów etnograficznych.. W zbiorach działu na dzień dzisiejszy znajduje się niemal 2000 zabytków etnograficznych, polskich, jak i europejskich. Są one wpisane do jednej księgi inwentarzowej (pierwsze wpisy do księgi inwentarzowej muzealiów etnograficznych zostały dokonane 18 X 1973 r.).
     Obejmują one przede wszystkim eksponaty pozyskane na obszarze byłego województwa gorzowskiego od ludności przybyłej tu po 1945 r. Są wśród nich zarówno przedmioty będące wytworami zamieszkującej tu wcześniej ludności niemieckiej, jak i ludności polskiej, i nie tylko, zamieszkującej wcześniej na terenach dawnej i obecnej Rzeczpospolitej. Zbiory odzwierciedlają w ten sposób specyfikę kulturową północnej części województwa lubuskiego. Wśród nich znajdują się przedmioty związane z rolnictwem, rzemiosłem wiejskim, gospodarstwem domowym oraz strój ludowy i sztuka ludowa.